تبلیغات
زندگی در دنیای کاروفناوری - شرح اردوی جنوب درس آمادگی دفاعی
زندگی در دنیای کاروفناوری
www.nowinfan.ir *** آینده از آن علم،تکنـولوژی و خلاقیت همراه با ایمان وصداقت است
به سایت زندگی با حرفه وفن خوش آمدید****صفحات را تا آخر مشاهده نمائید**** می توانید نظر خود را در بخش نظرات  بنویسید ****در صورت تمایل درانجمن گفتگوی سایت عضو شوید **** تا باز شدن کامل صفحات کمی صبر کنید
کانال تلگرام ذره بین

لینکدونی

آرشیو موضوعی

صفحات جانبی

← آمار

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • کاربران جاری: نفر
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اغلب مردم با چنان عجله و شتابی به سوی داشتن یک "زندگی خوب"حرکت می کنند که از کنار آن رد می شوند *** مغرور بودن به دانش خود ، بدترین نوع جهالت است *** فکرنو بسیار ظریف و حساس است با یک ریشخند کوچک می میرد و کنایه ای آن را به سختی مجروح می کند *** تنها بنائی که هر چه بیشتر بلرزد، محکمتر می شود، دل آدمی است *** لحظه ها را گذراندیم تا به خوشبختی برسیم غافل از اینکه همان لحظات خوشبختی بودند
آدرس زندگی با حرفه و فن :
www.nowinfan.ir 
و آدرس دیگر سایت:
www.nowin.tk

شرح اردوی جنوب درس آمادگی دفاعی


امسال برای اولین بار در کل کشور قرار شد دانش آموزان سال دوم دبیرستان برای گذراندن بخش عملی آمادگی دفاعی به جنوب و استان خوزستان اعزام شوند.ما هم از پیرانشهر به مدت 5 روز به جنوب رفتیم و امروز ظهر یعنی 12 بهمن برگشتیم.
دیشب و قتی از اندیمشک به طرف پیرانشهر راه افتادیم هوا بسیار گرم بود همه جا سبز بود و ارتفاع ساقه گندم حدود بیست سانتی متر می شد اما حوالی ظهر و قتی به منطقه خودمان رسیدیم مقدار زیادی برف باریده بود و هوا هم بسیار سرد بود.

در طول  سفر از شهرهای زیادی گذشتیم و مسیر حرکتمان به این ترتیب بود:
 پیرانشهر - نقده - بوکان - سقز - دیواندره - سنندج - کامیاران - کرمانشاه - پلدختر - شوش -اندیمشک - اهواز - آبادان - خرمشهر - سوسنگرد

اما شرح کلی سفر و اردو:

از قبل قرار بود من با دانش آموزان دبیرستانی که در آن تدریس می کنم به اردو بروم اما شب قبل از حرکت مدیر دبیرستان یادگار امام تماس گرفت و قرار شد به دلیل مشکل مربی خودشان من به عنوان سرپرست دانش آموزان دبیرستان یادگار امام به اردو بروم.
برای کل دانش آموزان پیرانشهر 9 اتوبوس در نظر گرفته شده بود.و شروع اردو ساعت 4 روز جمعه 8 بهمن اعلام شده بود.

ظهر وقتی به محل اعزام اردو رسیدم متوجه شدم که از بین 31 دانش آموز دبیرستان یادگار حدود 10نفر قبلا دانش آموزم بودند و بقیه را نمی شناختم البته  با وجود این سفرمان بسیار خوش گذشت و حتی در بین بقیه اتوبوسها به ما خیلی از بقیه خوشتر گذشت.

در محل اعزام ابتدا مراسم مختصری برگزار شد سپس با اعلام شماره اتوبوس ها،شماره 13 برای ما تعیین گردید.به شوخی می گفتیم هم شماره نحس است هم برعکس تعداد دانش آموزان.
قبل از سوار شدن 8نفر از دانش آموزان دبیرستان استاد هژار هم به اتوبوس ما آمدند که چون کسی را نمی شناختند اولش کمی ناراحت بودند.
در هر حال سوار اتوبوس شدیم و سفر را با یاد خدا شروع کردیم.در ابتدای سفر دانش آموزان فکر می کردند که من مثل بقیه سرپرستها بی حوصله و جدی هستم. اما خیلی زود در حالیکه هنوز از پیرانشهر بیزون نرفته بودیم مقررات کلی را بهشان گفتم و شوخی و خنده را شروع کردم.از ضد حال زدن گرفته تا انتخاب اسامی مستعار برای بچه ها چون اسمشان را هنوز یاد نگرفته بودم و ...
شماره اتوبوس که سیزده بود یکی از بچه ها هم شماره اش سیزده بود، همه به شوخی از او دور می شدیم.

در طول سفر برایمان مشخص شد که به ما خیلی خیلی بیشتر از بقیه اتوبوسها خوش گذشت از قضا راننده مان هم از بقیه راننده ها بهتر بود. با گذشت چند ساعت خنده و شادی همراه با محبت و صمیمیت در اتوبوس حکمفرما شد.در هر لحظه سفر اتفاق جالبی میفتاد که با خنده من و بچه ها همراه می شد گاهی آنقدر می خندیدیم که شکم درد می گرفتیم.همه شاد و خوشحال بودیم.
در طول سفر هم مرتب بحث علمی در جریان بود و در هر کجا چیز جالبی می دیدم برای  بچه ها توضیح می دادم، از آثار باستانی گرفته تا اب و هوا و نیروگاهها و چاه نفت و کارخانه ها و هر چیزی که بچه ها می پرسیدند.

اولین توقفمان در بوکان بود آنهم حدود 15 دقیقه.شام که چلو مرغ بود را در اردوگاه دانش آموزی سنندج خوردیم.خیلی از بچه ها به دور ماندن از خانه و ناز و نوازش پدر و مادر عادت نکرده بودند ابتدای سفر برای غذا خا کمی غرولند می کردند اما تا اتمام سفر خیلی هایشان کم کم عادت کرده بودند،یکی از مزایای این سفر به نظرم همین عادت به سختی در بچه ها بود.
بعد دوباره به طرف کرمانشاه راه افتادیم.
در تاریکی هوا هم شوخی و خنده به راه بود.من یک چراغ قوه همراه داشتم که در طول شب به شوخی هر نیم ساعت یکبار بلند میشدم و همه را سرشماری می کردم نکند یکی را دزدیده باشند که این هم خودش به ماجرایی تبدیل شد ...

برای صبحانه به پلدختر رسیده بودیم و صبحانه را در یک پارک خوردیم.بعد به طرف اهواز راه افتادیم.البته در طول سفر ،حرکت هر اتوبوس با بقیه کاروان هماهنگ بود و همه اتوبوسها با هم توقف می کردند.

برای نهار به شوش رسیده بودیم و طبق هماهنگی قبلی به رستوران آپادانا در شوش رفتیم که  بسیار جالب بود.بعد از نهار به طرف مزار حضرت دانیال نبی در شوش رفتیم.

حوالی عصر شنبه 9 بهمن به اهواز رسیدیم و به اردوگاه راهیان نور رفتیم. در آنجا پس از مراسم استقبال در خوابگاهها مستقر شدیم.البته لازم به ذکر است مسئولین برگزاری اردو در تمام طول سفر تا جایی که می توانستند برای راحتی و آسایش دانش اموزان تلاش می کردند.در اردوگاه به جز پیرانشهر دانش آموزانی از سایر استانها هم مستقر بودند.

ساعت 11 شب خاموشی اعلام گردید و بچه ها به زور خوابیدند البته به ظاهر.
صبح روز یکشنبه 10 بهمن به طرف آبادان و منطقه اروندکنار حرکت کردیم.در طول سفر و در استان خوزستان چیزی که بیش از همه جلب توجه می کرد وجود رودهای عظیم و پرآب در منطقه است.رودهایی مثل کارون و اروند رود.
اروند یکی از سه رود مرزی ایران به راستی وسعت زیادی داشت و در طرف دیگر آن شهر فاو عراق به خوبی دیده می شد.
پس از شنیدن جزئیات عملیات در اروند و گشت و گذار بچه ها در اطراف اروند و یادمان شهدا برای خرید به طرف بازار محلی رفتیم و همه شروع کردند به انتخاب سوغاتی برای خانواده و دوستانشان.بعضی وسایل از منطقه خودمان ارزانتر بود اما بعصی دیگر گرانتر.در اروندکنار تعدادی از بچه ها SMS چهارصد تومانی هم فرستادند چون گاهی موبایل به جای شبکه ایران وارد شبکه رومینگ عراق می شد و هزینه ها چند برابر می شد.

مقصد بعدی شلمچه بود.نهار را در مسجدی حوالی آبادان خوردیم.بعد از نهار باران بسیار شدیدی شروع شد هر چند زیاد طول نکشید اما حسابی خیس شدیم.
هنگام عبور از شهر خرمشهر قرار شد به بازدید موزه جنگ خرمشهر برویم اما متاسفانه به دلیل نبود برق این کار امکان پذیر نشد،به جای موزه همگی به طرف حاشیه رودخانه رفتیم جایی که پر بود از کشتی و لنج های باری.

به علت بارندگی ،شلمچه خیلی قابل بازدید نبود اما در هر صورت رفتیم.شلمچه هم جایی بود که سربازان نامرد صدام حدود چهارصد نفر را آن زنده به گور و شهید کرده بودند.
در شلمچه یکی از بچه ها هنگام عکس گرفتن روی تانک افتاد و تمام بدنش گلی شد.بعد به اردوگاه اهواز برگشتیم .
در مسیر برگشت حاج رضا جهانبخش در اتوبوس با ما همراه شد و مطالب بسیار جالبی از دوران جنگ برایمان روایت کرد.
دومین شب را هم در اردوگاه اهوازگذراندیم.
نماز هم در طول سفر لذت داشت چون همه نمازها را باید با قصر و جمع می خواندیم.

دوشنبه ساعت 5 و نیم همه بیدار شدند و پس از نماز و صبحگاه صبحانه خوردیم.مقصد امروز مان هویزه و دهلاویه بود.از اهواز به طرف سوسنگرد راه افتادیم ابتدا به هویزه رفتیم و بعد به دهلاویه. دهلاویه محل شهادت دکتر چمران بود. در یادمان دکتر چمران صحنه های واقعی شهادت او را دیدیم که بسیار تکان دهنده و تاسف آور بود.نهار را هم در همانجا خوردیم و به طرف اهواز راه افتادیم تا از آنجا به اندیمشک برویم.تا شب در راه بودیم و شام را در تربیت معلم امام رضا نزدیک اندیمشک صرف کردیم.دوباره اتوبوس راه افتاد.
 تمام طول شب در حرکت بودیم و با طلوع خورشید به سقز رسیده بودیم.برای شستن دست و صورت در سقز چند دقیقه ای توقف کردیم.صبحانه را هم در داخل اتوبوس خوردیم.

کم کم به انتهای سفر نزدیک میشدیم و چیزی که برایمان جالب بود شادی و صمیمیت ایجاد شده در طول سفر بود انگار که ما همدیگر را از سالها قبل می شناختیم به حدی صمیمیت برقرار بود.
در نهایت به نقده و سپس پیرانشهر رسیدیم و هر کدام به خانه رفتیم. همراه با خاطره سفری که هر لحظه اش یادآور شادی و لذت بود... .
الان هم که اینها را می نویسم بچه ها تعداد زیادی پیام فرستادند که دارم می خوانم...


» آشنایی با پیشرفته ترین و پیچیده ترین فناوری ساخته دست بشر ( یکشنبه 5 مهر 1394 )
» حقایق عجیبی درباره کلاغ ها ( جمعه 25 اسفند 1391 )
» اتفاقات بدن در یک 24 ساعت - بسیار جالب ( شنبه 21 بهمن 1391 )
» کارگاه برق مدرسه منگور کردستانی-سوم 1 و سوم 2 ( جمعه 15 دی 1391 )
» کارگاه برق مدرسه منگور کردستانی-دوم 1 و دوم 2 ( یکشنبه 3 دی 1391 )
» تصاویری جالب از دیوار چین ( پنجشنبه 13 مهر 1391 )
» درس ادب به مسافر نژادپرست ( پنجشنبه 9 شهریور 1391 )
» عکسهای کارگاه و کارعملی کلاسهای اول مدرسه شهیدباکری-رمز:شماره تلفن مدرسه ( دوشنبه 16 مرداد 1391 )
» تولید برق از زندانیان ( چهارشنبه 14 تیر 1391 )
» درمان بیمار آلمانی مبتلا به ایدز برای اولین بار در جهان ( پنجشنبه 25 خرداد 1391 )
» معدن داری در فضا ( سه شنبه 12 اردیبهشت 1391 )
» عجایب بدن انسان و آمارهایی جالب از اعمال روزانه انسان ( شنبه 9 اردیبهشت 1391 )
» نوروز 91 مبارک باد ( سه شنبه 1 فروردین 1391 )
» داستان کوتاه باسواد-بی سواد ( دوشنبه 15 اسفند 1390 )
» عاقبت مصرف مواد مخدر + تصویر جالب ( شنبه 15 بهمن 1390 )
» برنج فروشی که امپراطوری سامسونگ را به وجود آورد! ( یکشنبه 4 دی 1390 )
» تست تمرکز جالب - آیا شما نابغه اید؟ ( سه شنبه 1 آذر 1390 )
» تغییرات دوره راهنمایی و اضافه شدن بازدید به حرفه و فن ( یکشنبه 1 آبان 1390 )
» یک رویداد علمی و باز هم تایید اسلام و قرآن + تصاویر بسیار جالب ( جمعه 22 مهر 1390 )
» چینی ها چه جوری درست می کنند؟ + تصاویر ( شنبه 12 شهریور 1390 )
» دو داستان جالب: قرآن و ناپلئون - دکتر مصدق در دادگاه لاهه ( سه شنبه 25 مرداد 1390 )
» امن ترین محل نشستن در وسایل نقلیه کجاست؟ ( جمعه 3 تیر 1390 )
» اخطار ( شنبه 28 خرداد 1390 )
» اعداد شگفت انگیز ( سه شنبه 17 خرداد 1390 )
» زلزله ای به بزرگی 4.2 درجه درمقیاس ریشتر اشنویه ،نقده و پیرانشهر را لرزاند + تکمیلی ( جمعه 6 خرداد 1390 )
» سوء تفاهم (داستان کوتاه و جالب) ( دوشنبه 15 فروردین 1390 )
» چیزهایی که زلزله نتوانست از مردم ژاپن بگیرد. ( جمعه 27 اسفند 1389 )
» آلبوم تصاویر کارگاه حرفه و فن مدرسه شهیدباکری 89-88 ( جمعه 22 بهمن 1389 )
» شرح اردوی جنوب درس آمادگی دفاعی ( سه شنبه 5 بهمن 1389 )
» ابتکار جالب برای ایجاد کارگاه سیار در مدرسه شهید باکری ( سه شنبه 5 بهمن 1389 )


بازگشت به صفحه اصلی سایت


تماس با ما
کانال تلگرام ذره بین
کانال تلگرام ذره بین

آلبوم تصاویر مدرسه

درباره نویسنده

بــا تغییرات جدیــد نظـــــام آموزشی درس کاروفناوری بـه عنوان یکــــی از مفیــدترین دروس، دانش آموزان مبتـــکر و خــلاقی را بــــار می اوردکه بـه جـای مدرک گرایـی و رفتن در پـی مطـالب حفــظی کـم ارزش و امیــدداشتن به استـــخدام،خود خـــلّاق و کــارآفرین شوند.
دردرس کـاروفناوری دانـش آموزان عـلاوه بر به دست آوردن اعتـــماد به نفس به دلیــل انجام کارهای عملی باانواع مهارتهای فنی آشنـا میشوند که هم در زندگی شخصــی به کارشان می آیدو هم می تواند جرقه ی علاقه به رشته ها و مشاغل فنی را درآنها به وجود آورد.
موضوعات متنوع کاروفناوری به دانش آموزان فکرکردن و خـــلاقیت یاد می دهدو آنها را از سربار بودن رها میکند.کاروفناوری تنها امیــد جــامعه برای کم شدن فاصله علــم و عمــل بوده و میتواند نویدبخش پیشرفت و تکنولوژی باشد.
در این وبلاگ آمیخته ای از مطالب روز درمورد علـم و تکنـولوژی مرتبط با کــاروفناوری و هـر مطلب مفیددیگری برای دانش آموزان علاقمند قرار می گیرد.
آدرس اصلی: www.nowinfan.ir
آدرس کوتاه: www.nowin.tk
مدیر سایت: سیروان مولودپور

جستجو در مطالب

لینکستان

آرشیو

تقویم

PageRank Checking Icon