تبلیغات
زندگی در دنیای کاروفناوری - آشنایی با پیشرفته ترین و پیچیده ترین فناوری ساخته دست بشر
زندگی در دنیای کاروفناوری
www.nowinfan.ir *** آینده از آن علم،تکنـولوژی و خلاقیت همراه با ایمان وصداقت است
به سایت زندگی با حرفه وفن خوش آمدید****صفحات را تا آخر مشاهده نمائید**** می توانید نظر خود را در بخش نظرات  بنویسید ****در صورت تمایل درانجمن گفتگوی سایت عضو شوید **** تا باز شدن کامل صفحات کمی صبر کنید
کانال تلگرام ذره بین

لینکدونی

آرشیو موضوعی

صفحات جانبی

← آمار

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • کاربران جاری: نفر
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اغلب مردم با چنان عجله و شتابی به سوی داشتن یک "زندگی خوب"حرکت می کنند که از کنار آن رد می شوند *** مغرور بودن به دانش خود ، بدترین نوع جهالت است *** فکرنو بسیار ظریف و حساس است با یک ریشخند کوچک می میرد و کنایه ای آن را به سختی مجروح می کند *** تنها بنائی که هر چه بیشتر بلرزد، محکمتر می شود، دل آدمی است *** لحظه ها را گذراندیم تا به خوشبختی برسیم غافل از اینکه همان لحظات خوشبختی بودند
آدرس زندگی با حرفه و فن :
www.nowinfan.ir 
و آدرس دیگر سایت:
www.nowin.tk

آشنایی با پیشرفته ترین و پیچیده ترین فناوری ساخته دست بشر

پیچیده ترین و پیشرفته ترین فناوری ساخته ی بشر
لقب پیچیده ترین و پیشرفته ترین فناوری ساخته ی بشر، لقب کمی نیست.
قطعا این لقب برازنده ی ماشینی است که با وزن 110000 تن دست کم از یک میلیارد قطعه تشکیل شده و همانند شهر بزرگی است که روی آب حرکت می کند.

این ماشین پیچیده و عظیم که کشورهای دارنده تکنولوژی ساخت آن کمتر از عدد انگشتان دست است،ناو هواپیمابر است.

در ادامه ی این نوشته بعضی از ویژگیهای عجیب جدیدترین کلاس ناو هواپیمابر به نام Nimitz (نیمیتز) بیان شده است.

امروزه در كل جهان، 21 ناو هواپیمابر فعال در اختیار 9 کشور قرار دارد، ضمن اینکه 10 کشور دارای ناوهواپیمابر هستند:

1- ایالات متحده آمریكا: 15 ناو هواپیمابر (در حال خدمت یا استراحت یا ساخت)

2- بریتانیا: (6 ناو هواپیمابر، 4 در خدمت و 2 در حال ساخت)

3- فرانسه: یك ناو (شارل دوگل)

4- ایتالیا: (كاوور) (در حال ساخت)

5- روسیه: یك ناو فعال (آدمیرال كوزنتسف)

6- هند: یك ناو (آدمیرال كورشكوف) (خریداری شده از روسیه)

7- چین: (Varyag) (غیرفعال، خریداری شده از اوكراین)

8- اسپانیا: (دو ناو هواپیمابر، یكی در حال خدمت و یكی در حال ساخت)

9- برزیل: (São Paulo) (خریداری شده از فرانسه)

10- تایلند: (HTMS Chakri Nareubet) (یك ناو خریداری شده از اسپانیا)

همچنین كشورهای كره جنوبی، بریتانیا، كانادا، چین، هند، ژاپن، استرالیا، شیلی، سنگاپور و فرانسه از جمله كاربران ناوهای هلیكوپتربر به شمار می‏روند.


جدیدترین و پیشرفته ترین ناو هواپیمابر به نام کلاس نیمیتز ساخته آمریکا است.این ناو ها به شهر های روی آب معروف اند و معمولا بیش از 6000 خدمه در آنها کار میکنند که حدود 2500 نفر ازآنها مربوط به تیپ هوایی و بقیه خدمه ی کشتی هستند.

بیشتر این افراد در طبقات زیرین فعالیت کرده و تا مدت ها پا به عرشه نمی گذارند زیرا مکان بسیار خطرناکی برای افراد نااشناست.
افرادی هم که در عرشه هستند تابع مقررات و نظم خاصی هستند بطوریکه عدم دقت یکی از خدمه ممکن است فاجعه ای به دنبال داشته باشد.

 ناو نیمیتز با 85/338 متر طول و 80/76 متر عرض بزرگترین کشتی جنگی دنیا است به طوری که روی عرشه آن سه میدان فوتبال جای می گیرد .

زیر عرشه یعنی داخل شکم نیمیتز هم آنقدر وسیع و پر پیچ و خم است که افسران و ملوانان آدرس محله کوچه و آپارتمان خود را گم می کنند .
یورن کلوت خبرنگار آلمانی که از نزدیک ناو هواپیمابر نیمیتز را دیده در ارتباط با همین مسئله می گوید :

"(کاپیتان جان ) سخنگوی مطبوعاتی ناو هواپیمابر نیمیتز مرا به کابین خود دعوت کرد در حالیکه به اتفاق به سمت کابین او می رفتیم آدرس کابین خود را به شرح زیر داد :   (طبقه سوم تخته پل 184 در شماره 6 سمت چپ).جالب این بود که وقتی به مقصد نزدیک شدیم او کابینش را گم کرد و بعد از مدتی سرگردانی یکی از ملوانان رهگذر کابین را به ما نشان داد."

داخل شکم نیمیتز تقریبا الگوی یک شهر سرپوشیده است تعداد خیابان ها – کوچه ها – راه پله ها – کریدورها ی طبقات مختلف آن به اسلوب شهرسازی مهندسی ساخته شده اند و در هر خیابان مغازه های فراوان – بوتیک های مدرن – قهوه خانه ها و کافه های مجلل مشاهده می شود .
راه پله ها و کریدورهایی که به هم راه دارند آنقدر فراوان و تودرتو هستند که گویی پایانی ندارند. 


این ناو با وجودی که مانند یک کوه است سرعت قابل ملاحظه ای دارد و انرژی لازم برای حرکت و تمام فعالیتهای آن از دو نیروگاه اتمی تامین می شود.این دو نیروگاه
280000 اسب بخار نیرو تولید می کنند.

اگرچه سرعت حرکت همچنان مخفی نگهداشته شده ولی سرعت حرکت ناو حدود 65 کیلومتر بر ساعت تخمین زده می شود که با توجه به وزن ناو بسیار عالی است.


این ناو می تواند تا 20 سال بدون سوختگیری به حرکت ادامه دهد.ضمن اینکه عملیات سوختگیری این ناو 2 تا 3 سال طول می کشد.

نیروگاههای هسته ای ناو علاوه بر این برق این شهر شناور را نیز می دهند .بد نیست که بدانید نیمیتز به اندازه شهرهای بزرگی چون هامبورگ و فرنکفورت برق مصرف می کند .اکثر اوقات افسران و ملوانان از مقصد حرکت بی اطلاع می مانند خدمت در این ناو برای آمریکایی ها ایده آل و مطلوب نیست زیرا انضباط خاصی در آنجا اجرا می شود . در این ناو استعمال مشروبات الکلی ممنوع است و هریک از سرنشینان که مشروب به داخل این ناو قاچاق کند به شدت مجازات می شود مضاف بر این نیمیتز یک شهر مردانه است در این میان حدود 6290 افسر خدمت می کنند و حتی یک زن به عنوان نمونه در این شهر یافت نمی شود .

سرنشینان ناو بیست و چهارساعته سر خدمت هستند وسعت این شهر شناور به حدی است که بسیاری از سرنشینان در دوره خدمت در ناو هرگز به یکدیگر برنمی خورند و یا سر راه همدیگر قرار نمی گیرند و همدیگر را نخواهند شناخت .
افسران و ملوانان ناو اجازه دارند حقوق خود را به دلخواه با خرید از 32 بوتیک و مغازه و سوپرمارکت خرج کنند . این فروشگاه ها از آدامس و شکلات گرفته تا پوشاک و حتی سینه ریز الماس نیز به خریداران عرضه می کنند .
سیستم ارتباطی نیمیتز طوری است که از داخل آن می توان با هر نقطه دنیا تماس تلفنی – تلکسی – تلگرافی گرفت بدین لحاظ افسران و ملوانان دائما با خانواده خود می توانند در تماس باشند . 


آشپزخانه مجهز ناو،مجهزترین آشپزخانه دنیا است . در مورد آشپزخانه این ناو همین بس که در آن ( هر روز ) زیاده بر 13000 عدد تخم مرغ شکسته می شود و نزدیک به 3800 کیلو استیک مصرف می شود و بیش از 13000 فنجان قهوه نوشیده می شود . سردخانه بزرگ ناو همیشه غذای دوماه نفرات را ذخیره دارد مواد خوراکی نظیر میوه وسبزی از بنادر بین راه تامین می شود یا به وسیله هواپیماهای باری به ناو تحویل داده می شود .

ناو هواپیمابر نیمیتز یک بیمارستان 65 تخته نیز دارد پزشکان بیمارستان بدون نیاز به خشکی می توانند مشکل ترین عمل های جراحی از جمله عمل قلب باز یا عمل مغز را نیز انجام دهند . 


یک کتابخانه با بیش از 30000 جلد کتاب – چندین سالن بیلیارد – سالن های ورزش – استخر سرپوشیده در دسترس است . یک سالن فیلم های تلویزیونی نمایش می دهد با این وصف افسران و ملوانان اجازه دارند در کابین خود ویدئو هم داشته باشند . علاوه بر این هواپیماهای قاصد،مطبوعات هر روز آمریکا را برای ناو می آورند خود ناو نیز روزنامه روزانه ای به نام نیمیتز نیوز با 7000 تیراژ منتشر می کند .
در روزنامه داخلی اخبار داخلی - دستورات فرماندهی و تغییر مقررات به اطلاع ملوانان و افسران می رسد ناو یک استودیوی تلویزیونی اختصاصی دارد که فرمانده ناو هفته ای یک بار درین استودیو حضور پیدا کرده و به سوالات سرنشینان ناو پاسخ می دهد .
ناو هواپیمابرنیمیتز به دلیل اینکه بمب اتمی و موشک های مجهز به کلاهک اتمی با خود حمل می کند از داخل کاملا محافظت می شود .

انبار بمب ها و موشک های هسته ای در ایمن ترین نقطه ناو قراردارد و تقریبا 60 پلیس دژبان حفاظت از این انبار را به عهده دارند و اجازه تردد از آن قسمت را به احدی نمی دهند .
علاوه براین انبار سلاح های اتمی و نیروگاه های اتمی ناو تحت کنترل و حفاظت مدرن ترین سیستم های هشداردهنده – ایمنی و حفاظتی – قراردارند و جشم های الکترونیکی حتی بال زدن یک مگس را نیز کنترل می نمایند .

هواپیماهای جنگی که در ناو خدمت می کنند عبارتند از بمب افکن – بمب افکن شکاری – هواپیمای اکتشافی – هیلیکوپتر جنگی . تعداد جنگنده های ناو حدود 97 فروند است .

در طبقه پایین ناو یک آشیانه تعمیر هواپیما وجود دارد هواپیماهای محتاج تعمیر با آسانسور عرشه به داخل پایانه تعمیر انتقال داده می شوند .

این ناو دارای چهار طبقه است که  در طبقه چهارم  از پایین و یا به عبارتی پایینی  ترین بخش ناو  مهمات هواگردها و ناو و همچنین سوخت قرار دارد  و در سمت دیگر دو راکتور اتمی  به عنوان موتور خانه  قرار گرفته اند . دلیل قرار گیری مهمات  و سوخت و موتور در این بخش که عملا زیر سطح ابخور است  این است  که برای موشک های ضد کشتی قابل دستراسی نیست

طبقه سوم ناو و یا به عبارتی طبقه بالای محل قرار گیری مهماتها ، خوابگاه  و سالن غذا خوری  و اشپزخانه ، سالن ها و امکانات پزشکی قرار دارد، طبقه دوم پارکینگ و اشیانه هواپیماهای ناو است که توسط چهار بالا بر هواگردها را به عرشه  منتقل میکنند  و در نهایت طبقه اول که اتاق  مدریریت بخش های مختلف  و فرمانده ای در کنار بخشهای فنی  مربوط  به منجنیق  است.


عرشه ی ناو به تنهایی حدود 2 هکتار مساحت دارد که بر روی آن باند فرود و ساختمان هدایت واقع شده است.


یک ناو نیمیتز  همواره چهار جنگنده به عنوان اماده باش بر روی عرشه دارد و توسط یکی از اواکس های خود در مناطق پر خطر ۲۴ ساعت شبانه روز پشتیبانی میشود. همچنین هر ناو توسط 6تا 10ناوچه، ناوشکن و رزم ناو و 2 زیر دریایی اسکورت میشوند که این مسئله بیش از پیش ناو را غیرقابل آسیب و شکست می کند.

هر نمیتز دارای  یک رادار ۳ بعدی جستجوی هوایی اس پی  اس ۴۸ایی  است. این رادار دارای  برد کشف ۴۶۰ کیلومتر  است و میتواند ۳۶۰ درجه را پوشش دهد  و میتواند ۲۰۰۰ هدف را رهگیری کند.

کلاس نیمینتز  دارای  دو تا سه پرتابگر موشک پدافند هوایی سی اسپارو  بسته ناو دارد(برخی نسخه های تولید دو پرتاب گر و برخی سه پرتابگر دارند  ) و به شکلی ساخته شده اند که هر دو طرف ناو را پوشش دهند. دو پرتابگر در    دو طرف ناو در عقب و یکی در سمت راست ناو در جلو مستقر است . سی اسپارو نسخه پدافند دریایی موشک هوا به هوایی اسپارو است این نسخه نیز همانند  نسخه هوا به هوا رادار نیم فعال  است و ۱۹ کیلومتر برد دارد.  لانچر پرتاب سی اسپارو شامل  هشت پرتابگر است. همچنین  ناو دارای سه سامانه ضد موشک  فلانکس است. این سه سامانه  دو عدد  در دو طرف در جلو و یکی در عقب  سمت چپ ناو قرار دارد  که توسط دو لانچر ۱۶ تایی موشک ضد موشک سی رم پشتیبانی  می شود . سی رم موشک پدفند برد کوتاه ضد موشک  می باشد که با هدایت  رادار  و فروسرخ هدایت می شودخلاصه مشخصات ناو نیمیتز:


• ارتفاع کلی این ناو ۷۴ متر یعنی معادل ساختمانی ۲۵ طبقه ای است.

• تعداد قطعات تشکیل هنده ی این ناو بیش از۱۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ( یک میلیارد قطعه) و این به معنای

  این است که این ناو پیچیده ترین ماشین ساخت دست بشر است .

• مساحت کل عرشه پروازی حدود 2 هکتار است .

• وزن هر کدام از لنگرهای آن برابر با ۳۰ تن است

• تعداد پروانه های حرکت دهنده ی ناو ۴ عدد است .

• قطر هر یک از پروانه ها برابر با۶/۴ متر است.

• وزن هر یک از پروانه ها ی حرکت دهنده برابر با ۳۰ تن است .

• وزن هر یک از سکان ها (تیغه های هدایت کننده) ،برابر با ۴۱ تن است .

• ظرفیت مخازن سوخت هوا پیما در این ناو برابر با ۱۲،۵ میلیون لیتر است .

• طول کل کابل کشی های انجام شده در داخل ناو برابر است با ۱۶۰۰ کیلو متر.

• تعداد پرسنل : بیش از 6000 نفر

• ظرفیت آب شیرین کن این ناو برابر است با روزانه بیش از ۱،۵ میلیون لیتر می باشد

• سیستم کاتاپولت (شتاب دهنده ی هواپیما ) می تواند یک هواپیمای بیست تنی را در زمانی حدود

   ۲ ثانیه از سرعت صفر تا ۲۷۰ کیلومتر در ساعت برساند .

• کابل نگهدارنده ی هواپیما که در فرود هوا پیما سرعت آنرا می گیرند ، می تواند هواپیمایی ۲۴ تنی

   را که با سرعت ۲۴۰ کیلو متر در ساعت در حال فرود است را درمسافت حدود ۹۵ متر موقف کند .

• طول آشیانه ی هواپیما که دو طبقه پایین تر از عرشه قرار دارد ۲۰۹ متر و عرض آن ۳۴ متر وارتفاع آن

  ۸ متر می باشد

• ناوهای هواپیمابر میتوانند تا 20 سال بدون توقف به حرکت ادامه دهند .

• سوختگیری یک ناو هواپیما بر حدود 3 سال زمان میبرد .

• موتور این غول های دریایی با راکتورهای اتمی کار میکند .

• مساحت عرشه بزرگترین ناو آمریکا در حدود 2 هکتار میباشد .

• که ناو ها جز تمیز ترین تجهیزات نظامی هستند.

• که در داخل شکم هر ناوی به مانند یک شهر میباشد .

• در زیر هر ناو مانند هر شهر دارای خیابان و کوچه و آدرس پستی میباشد .

• بعضی از افسران ممکن است خوابگاه خود را گم کنند و به دنبال ادرس آن بگردند .

• در زیر هر ناو رستوران و سینما و کافی شاپ و فروشگاههای طلا و جواهر فروشی وجود دارد .

• ناو نیمیتز در حد شهر بزرگی چون هامبورگ آلمان برق مصرف میکند .

• بزرگترین آشپزخانه دنیا درون ناو نیمیتز آمریکا قرار دارد .

• در این آشپزخانه هر روز بیش از 13000 عدد تخم مرغ و حدود 4 تن استیک مصرف میشود .

• سردخانه این ناو جهت مصرف غذای 2 ماه کل پرسنل ناو مواد غذایی در خود ذخیره میکند .

• ناو نیمیتز یک بیمارستان 55 تختخوابه دارد که جراحی های قلب و مغز را هم انجام میدهد .

• در این ناو اداره پست و روزنامه و سالن بیلیارد و سینما و استخر و کتابخانه و شبکه تلویزیونی وجود دارد.

• بیشتر این افسران در طول خدمت خود در ناو هواپیما بر همدیگر را نمیبینند و نمیشناسند .

•  افسران بخش های زیرین ممکن است تا ماه ها رنگ خورشید و آسمان را به چشم نبینند .

• افسران روزهای یکشنبه به مغازه ها و فروشگاها میروند و حقوق خود را خرج میکنند .

• بزرگترین خطری که این ناو ها را تهدید میکند حمله نظامی نیست و بلکه آتش سوزی داخلی است .

• به دلیل حمل هزاران تن مهمات و میلیونها لیتر بنزین هواپیما همواره خطر آتش سوزی داخلی وجود دارد .

• عرشه پرواز پرخطرترین قسمت ناو میباشد و بالاترین حقوق را افسران این قسمت دریافت میکنند .

• سیستم پرتاپ هواپیماها از روی عرشه کاتاپولت نام دارد و با بخار آب کار میکند .

• کاتاپولت سرعت یک جنگنده 20 تنی را در عرض 2 ثانیه به 270 کیلومتر در ساعت میرساند .

• که سراسر بدنه ناو با زره ای از نوعی آلیاژ فولادی پوشیده شده و اجازه نفوذ هیچ اژدری را نمیدهد .

• اگر اژدری در ناو نفوذکند بدلیل ساختار سلولی ناو آسیبی به قسمتهای دیگر نمیرسد و غرق نمیشود .

• آمریکا 13 ناو هواپیمابر اتمی دارد که هر ناو سالانه در حدود 1 میلیارد دلار هزینه نگهداری دارد .

• طبق قوانین دریایی و بین المللی ناوهای هواپیما بر جزو خاک همان کشور تلقی میشوند .

» آشنایی با پیشرفته ترین و پیچیده ترین فناوری ساخته دست بشر ( یکشنبه 5 مهر 1394 )
» حقایق عجیبی درباره کلاغ ها ( جمعه 25 اسفند 1391 )
» اتفاقات بدن در یک 24 ساعت - بسیار جالب ( شنبه 21 بهمن 1391 )
» کارگاه برق مدرسه منگور کردستانی-سوم 1 و سوم 2 ( جمعه 15 دی 1391 )
» کارگاه برق مدرسه منگور کردستانی-دوم 1 و دوم 2 ( یکشنبه 3 دی 1391 )
» تصاویری جالب از دیوار چین ( پنجشنبه 13 مهر 1391 )
» درس ادب به مسافر نژادپرست ( پنجشنبه 9 شهریور 1391 )
» عکسهای کارگاه و کارعملی کلاسهای اول مدرسه شهیدباکری-رمز:شماره تلفن مدرسه ( دوشنبه 16 مرداد 1391 )
» تولید برق از زندانیان ( چهارشنبه 14 تیر 1391 )
» درمان بیمار آلمانی مبتلا به ایدز برای اولین بار در جهان ( پنجشنبه 25 خرداد 1391 )
» معدن داری در فضا ( سه شنبه 12 اردیبهشت 1391 )
» عجایب بدن انسان و آمارهایی جالب از اعمال روزانه انسان ( شنبه 9 اردیبهشت 1391 )
» نوروز 91 مبارک باد ( سه شنبه 1 فروردین 1391 )
» داستان کوتاه باسواد-بی سواد ( دوشنبه 15 اسفند 1390 )
» عاقبت مصرف مواد مخدر + تصویر جالب ( شنبه 15 بهمن 1390 )
» برنج فروشی که امپراطوری سامسونگ را به وجود آورد! ( یکشنبه 4 دی 1390 )
» تست تمرکز جالب - آیا شما نابغه اید؟ ( سه شنبه 1 آذر 1390 )
» تغییرات دوره راهنمایی و اضافه شدن بازدید به حرفه و فن ( یکشنبه 1 آبان 1390 )
» یک رویداد علمی و باز هم تایید اسلام و قرآن + تصاویر بسیار جالب ( جمعه 22 مهر 1390 )
» چینی ها چه جوری درست می کنند؟ + تصاویر ( شنبه 12 شهریور 1390 )
» دو داستان جالب: قرآن و ناپلئون - دکتر مصدق در دادگاه لاهه ( سه شنبه 25 مرداد 1390 )
» امن ترین محل نشستن در وسایل نقلیه کجاست؟ ( جمعه 3 تیر 1390 )
» اخطار ( شنبه 28 خرداد 1390 )
» اعداد شگفت انگیز ( سه شنبه 17 خرداد 1390 )
» زلزله ای به بزرگی 4.2 درجه درمقیاس ریشتر اشنویه ،نقده و پیرانشهر را لرزاند + تکمیلی ( جمعه 6 خرداد 1390 )
» سوء تفاهم (داستان کوتاه و جالب) ( دوشنبه 15 فروردین 1390 )
» چیزهایی که زلزله نتوانست از مردم ژاپن بگیرد. ( جمعه 27 اسفند 1389 )
» آلبوم تصاویر کارگاه حرفه و فن مدرسه شهیدباکری 89-88 ( جمعه 22 بهمن 1389 )
» شرح اردوی جنوب درس آمادگی دفاعی ( سه شنبه 5 بهمن 1389 )
» ابتکار جالب برای ایجاد کارگاه سیار در مدرسه شهید باکری ( سه شنبه 5 بهمن 1389 )


بازگشت به صفحه اصلی سایت


تماس با ما
کانال تلگرام ذره بین
کانال تلگرام ذره بین

آلبوم تصاویر مدرسه

درباره نویسنده

بــا تغییرات جدیــد نظـــــام آموزشی درس کاروفناوری بـه عنوان یکــــی از مفیــدترین دروس، دانش آموزان مبتـــکر و خــلاقی را بــــار می اوردکه بـه جـای مدرک گرایـی و رفتن در پـی مطـالب حفــظی کـم ارزش و امیــدداشتن به استـــخدام،خود خـــلّاق و کــارآفرین شوند.
دردرس کـاروفناوری دانـش آموزان عـلاوه بر به دست آوردن اعتـــماد به نفس به دلیــل انجام کارهای عملی باانواع مهارتهای فنی آشنـا میشوند که هم در زندگی شخصــی به کارشان می آیدو هم می تواند جرقه ی علاقه به رشته ها و مشاغل فنی را درآنها به وجود آورد.
موضوعات متنوع کاروفناوری به دانش آموزان فکرکردن و خـــلاقیت یاد می دهدو آنها را از سربار بودن رها میکند.کاروفناوری تنها امیــد جــامعه برای کم شدن فاصله علــم و عمــل بوده و میتواند نویدبخش پیشرفت و تکنولوژی باشد.
در این وبلاگ آمیخته ای از مطالب روز درمورد علـم و تکنـولوژی مرتبط با کــاروفناوری و هـر مطلب مفیددیگری برای دانش آموزان علاقمند قرار می گیرد.
آدرس اصلی: www.nowinfan.ir
آدرس کوتاه: www.nowin.tk
مدیر سایت: سیروان مولودپور

جستجو در مطالب

لینکستان

آرشیو

تقویم

PageRank Checking Icon