تبلیغات
زندگی در دنیای کاروفناوری - چگونه کسی را که دچار ایست قلبی و تنفسی شده است نجات دهیم؟
زندگی در دنیای کاروفناوری
www.nowinfan.ir *** آینده از آن علم،تکنـولوژی و خلاقیت همراه با ایمان وصداقت است
به سایت زندگی با حرفه وفن خوش آمدید****صفحات را تا آخر مشاهده نمائید**** می توانید نظر خود را در بخش نظرات  بنویسید ****در صورت تمایل درانجمن گفتگوی سایت عضو شوید **** تا باز شدن کامل صفحات کمی صبر کنید
کانال تلگرام ذره بین

لینکدونی

آرشیو موضوعی

صفحات جانبی

← آمار

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • کاربران جاری: نفر
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
اغلب مردم با چنان عجله و شتابی به سوی داشتن یک "زندگی خوب"حرکت می کنند که از کنار آن رد می شوند *** مغرور بودن به دانش خود ، بدترین نوع جهالت است *** فکرنو بسیار ظریف و حساس است با یک ریشخند کوچک می میرد و کنایه ای آن را به سختی مجروح می کند *** تنها بنائی که هر چه بیشتر بلرزد، محکمتر می شود، دل آدمی است *** لحظه ها را گذراندیم تا به خوشبختی برسیم غافل از اینکه همان لحظات خوشبختی بودند
آدرس زندگی با حرفه و فن :
www.nowinfan.ir 
و آدرس دیگر سایت:
www.nowin.tk

چگونه کسی را که دچار ایست قلبی و تنفسی شده است نجات دهیم؟

احیای قلبی - ریوی اگر اولین کسی باشید که به صحنه یک حادثه یا تصادف می رسید،چه می کنید؟آیا مثل بسیاری از مردم خونسردی خود را از دست می دهید ؟ آیا می دانید با اقداماتی بسیار ساده می توانیم به نجات جان حادثه دیدگان کمک کنیم؟
بسیاری از حوادث منجر به ایست قلبی و تنفسی در افراد می شود،یعنی قلب و ریه فرد از کار می افتد و اگر هر چه سریعتر اقدام مناسب انجام نشود،منجر به مرگ فرد می شود.اقداماتی که در ایست قلبی و تنفسی انجام می شود اصطلاحا به  احیای قلبی - ریوی   یا    CPR  معروف است.در ادامه می توانید مراحل احیای قلبی -ریوی را مشاهده کنید:آموزش احیای قلبی ریوی:

احیای قلبی ریوی یك مانور حیات بخش است كه به كمك آن تنفس و گردش خون فرد مصدوم حفظ می شود تا از نرسیدن موادغذایی و اكسیژن به مغز او و مرگ مغزی در فرد جلوگیری شود.این مانور حیاتی می تواند بدون احتیاج به هیچ وسیله اضافی نیز انجام گیرد و آنجام صحیح و به موقع آن جان انسانهای زیادی را از مرگ حتمی نجات بخشد .

آیا می دانید كه چه بسا فردی كه دچار ایست قلبی تنفسی شده است با انجام صحیح مانورهای احیا قلبی تنفسی می تواند از مرگ حتمی نجات پیدا كند.در مواردی مثل ایست قلبی , غرق شدن , خفگی , مصرف زیاده از حد مواد مخدر .و مشروبات الكلی , احیای قلبی ریوی می تواند فرد را به زندگی بر گرداند.

جهت شروع احیای قلبی ریوی ابتدا باید مطمئن شوید كه فرد مورد نظر شما به احیای قلبی ریوی نیاز دارد بدین منظور:او را صدا زده و به آرامی تكان می دهید .

به دقت به چهره فرد و حركات قفسه سینه او بنگرید . (( چهره كبود و زرد و لبهای تیره رنگ و كبود نشانگر نارساییگردش خون فرد است )).با دیدن این علایم بی درنگ از كسانی كه در محل حادثه حضور دارند بخواهید تا با تلفن اورژانس 115 تماس بگیرند.اگر می خواهید  احیا' قلبی ریوی را انجام دهید هرگز به بهانه تماس با اورژانس مصدوم را رها نكنید .

قبل از هرگونه اقدامی جهت انجام احیای قلبی تنفسی هر مصدوم اطمینان حاصل كنید كه این عمل سلامتی شما یا مصدوم را از نظر سرایت بیماریهایی چون ایدز و هپاتیت تهدید نمی كند .

برای انجام مراحل CPR  در بزرگسالان مرحل زیر را با دقت پیش می گیریم :

  of resuscitationA   باز كردن راه هوایی

of resuscitationB   دادن تنفس مصنوعی

of resuscitationB   ماساژ قلبی

     

 

احیای قلبی - ریوی باز کردن راه هواییباز كردن راه هوایی Air way:

اولین قدم باز كردن راه هوایی فرد است .در فرد بیهوش تمامی ماهیچه ها شل شده اند.عضلات زبان و گردن هم از این قاعده مستثنی نیستند و احتمال دارد كه زبان به طرف حلق بر گردد و راه هوایی را مسدود كند .

كف دست را روی پیشانی مصدوم گذاشته و سر او را به طرف عقب بر گردانید . همزمان با این كار دست دیگر را زیر چانه او قرار داده و به سمت بالا فشار دهیدبه طوریكه دندانهای فك بالا و پایین در مقابل هم قرار گیرند . در صورت انجام صحیح این مراحل شما موفق به باز كردن را ه هوایی مصدوم خواهید شد .مراقب باشید كه دهان فرد را بیش از حد باز نشود چون در این صورت ممكن است زبان به عقب برگردد و راه هوای را مسدود كند .  


دادن تنفس مصنوعی  Breathing:

پس از بازكردن راه هوایی باید از وضعیت تنفس مصدوم أگاه باشید.ابتدا قفسه سینه فرد را برهنه كنید.اگر صورت مصدوم كبود و رنگ پریده باشد .نه جریان هوا از بینی و دهان فرد حس شو د و نه صدایی كه نشانگر جریان هوا باشد به گوش برسد.وقفسه سینه حركت نداشته باشد. احیای قلبی - ریوی تنفس مصنوعی

تنفس وی قطع شده است و باید تنفس مصنوعی را آغاز كنید حتی اگر نتوانستید تشخیص دهید كه فرد مذكورتنفس دارد یا نه نفس مصنوعی را آغاز كنید چون اگر فرد تنفس داشته باشد شما در هنگام تنفس مصنوعی متوجه می شوید. 

تكنیك دادن تنفس مصنوعی سررابه عقب متمایل كنید به صورتیكه دهان كمی بازتر باشد (نحوه باز كردن راه هوایی در مبحث قبل آمده است.)با انگشتان دستی كه روی پیشانی مصدوم است سوراخهای بینی فرد را ببندید .دهان خود را روی دهان مصدوم بگذارید بطوریكه , لبهای شما كاملا اطراف دهان اورا بگیرد.با یك بازدم عمیق هوارا وارد دهان فرد مصدوم  كنید.همزمان از گوشه چشم خودبه قفسه سینه فردنگاه كنید وببینید آیا هنگامی كه درون مجاری هوایی اومی دمید قفسه سینه بالا می رود یا نه ؟

وقتی قفسه سینه فرد بالا می آید تنفس را قطع كنید ودهان خود را از دهان فرد دا كرده و بینی اورا آزاد بگذارید و خودتان برای تنفس بعدی نفس بگیرید.هنگام تنفس موثر سینه وشكم مصدوم بالاو پایین می آید , احیاگر حس می كند كه بادكنكی را پر میكند و پس از دمیدن حجم معینی , مقابل ورود هوای اضافه تر مقاومت احساس میكند .به تدریج رنگ پوست فرد از زردی و كبودی به صورتی تغییر می یابد.

مرحله بعد ماساژ قلبی  Circulation:

پس ازدادن یك یا دو تنفس مصنوعی در صورتیكه فرد تنفس خود را بازنیابد باید نبض فرد را كنترل كرد. احیای قلبی - ریوی ماساژ قلبی

طریقه كنترل كردن نبض : پس از آنكه تنفس مصنوعی تمام شد كف دست را از روی پیشانی فرد بر ندارید و دو انگشت دست دیگر را در وسط گردن بالای نای و حنجره روی برآمدگی جلوی گردن ( سیب آدم ) بگذارید .انگشتان خود را به آرامی به سمت پائین و كنار آن قسمت بلغزانید و سپس كمی فشار دهید . به مدت 5-10 ثانیه این كار را ادامه دهید تامطمئن شوید كه نبض را حس می كنید یا نه؟كنترل كردن نبض احتیاج به مهارت و دقت خاصی دارد شما نیز میتوانید با تمرین كردن و شركت در كارگاههای عملی احیا تنفسی این مهارت را كسب نمایید .

 • اگر فرد نبض داشت به تنفس مصنوعی با اندازه دوازده بار در دقیقه ادامه دهید.
 • اگر فرد نبض نداشت باید بی درنگ ماساژ قلبی را همراه با تنفس مصنوعی آغاز كنید.زیرا فرد دچار ایست قلبی شده و احتمال دارد صدمات جبران ناپذیری به مغز وی برسد. 

برای دادن یك ماساژ قلبی موثر علاوه بر اینكه باید ماساژ را با تكنیك صحیح انجام داد لازم است كه وی را در وضعیت مناسبی بخوابانید.

بیمار را به پشت خوابانده , مطمئن شوید كه وی روی یك سطح سخت قرار گرفته است . اما اگر فرد در رختخواب یا هر سطح نرم دیگری است وقت را تلف نكنید و فقط كافیست كه اورا روی روی زمین بلغزانید یا اینكه یك تخته با هر شی صاف و سخت را از بین پشت او و ملحفه قراردهید

كنار مصدوم زانو بزنید آخرین حد دنده های او را با دو انگشت دستی كه بالای فرد نزدیكتر است بیابید انگشتان خود را بسمت بالا بلغزانید تا به یك فرو رفتگی در محل اتصال دنده های دو طرف برسید. یك انگشت را در محل فرورفتگی بگذارید و انگشت دیگر را كنار آن قرار دهید سپس ته دست دیگر را در كنار آن دو انگشت قرار دهید .بعد موقعیت بدن خود را طوری تنظیم كنید كه بازوها خم نشوند و شانه ها در امتداد نقطه اتكا دستها باشند . به اندازه ای بر جناغ فرد فشار وارد كنید كه 4-5 سانتی متر پایین برودپس از انجام 15 عدد ماساژ پشت سر هم ( این 15 ماساژ در مدت 15 ثانیه خواهد بود ) دو عدد تنفس مصنوعی به فرد بدهید شما برای انجام این دو تنفس 4 ثانیه فرصت دارید .این سیكل باید چهار بار در دقیقه تكرار شود برای اینكه بتوانید نسبت 15:2 را در هر دوره رعایت كنید بهتر است با هر ماساژ شماره آن را بلند بگویید. 

بعد از یك دقیقه وضعیت مصدوم را ازریابی كنید اگرضربان رگ گردنی باز نگشته باشد دوباره احیای قلبی ریوی را با دو تنفس و 15 ماساژ قلبی   از سر بگیرید . شما برای انجام این دو تنفس و 15 ماساژ , 15 ثانیه فرصت دارید این كار را برای مدت 3 دقیقه دیگر ادامه دهید.     

اگر دراین مدت تنفس منظم فرد بازگشت نیازی به تكرار احیای قلبی ریوی نیست بلكه باید مرتب تنفس و نبض فرد را چك كنید

اگر تنفس منظم فرد برنگشت تنفس مصنوعی را با سرعت 12 عدد در دقیقه شروع كنید و همزمان نبض فرد را چككنید.

توجه داشته باشید كه وقفه در انجام مراحل احیای قلبی ریوی بیشتر از 5 ثانیه نشود.

توجه داشته باشید كه در احیای قلبی ریوی دو نفره نسبت تنفس مصنوعی به ماساژ قلبی 1 به 5 می باشد.رفرنس های جدید احیای قلبی ریوی را اینگونه بیان می كنند:

كه احیای قلبی ریوی یكنفره و دو نفره تعداد تنفس به ماساژ قلبی 2 به 30 ماساژ می باشد به گونه ای كه 3 ماساژ در 2ثانیه باشد ، این سیكل 4 بار باید تكرار شود


CPR  در نو جوانان :

CPR در كودكان بین 12 تا 18 ساله بسیار شبیه به بالغین بوده ولی مراحل آن باید كمی سریعتر و با فشار كمتری صورت بگیرد . در این افراد وسط جناغ را مشخص كرده و یك دست خود را در این نقطه قرار داده و به آرامی ماساژ دهید . نسبت تنفس به ماساژ در احیای قلبی ریوی مثل بزرگسالان است .

 


 CPR  در كودكان و نوزادان  :

احیای قلبی - ریوی در کودکان CPR

برای تنفس مصنوعی: یك نفس عمیق بكشید و لبهای خود را دور دهان و بینی مصدوم قرار دهید و به آرامی  به اندازه فضای داخل دهان خود 20 نفس در دقیقه بدمید . سپس نبض بازویی مصدوم را چك كنید.

برای ماساژ قلبی: تنها دو انگشت خود را در یك سوم تحتانی جناغ قرار دهید . با ملایمت 100 بار در دقیقه به عمق 1/5 تا 2/5 سانتی متر فشار دهید. دهان خود را از روی صورت برندارید . هر 6/0 ثانیه یك ماساژ بدهیدCPR  را به نسبت 1 تنفس به 5 ماساژ انجام دهید.پ

منبع:پایگاه امدادگران ایران


» آشنایی با پیشرفته ترین و پیچیده ترین فناوری ساخته دست بشر ( یکشنبه 5 مهر 1394 )
» حقایق عجیبی درباره کلاغ ها ( جمعه 25 اسفند 1391 )
» اتفاقات بدن در یک 24 ساعت - بسیار جالب ( جمعه 20 بهمن 1391 )
» کارگاه برق مدرسه منگور کردستانی-سوم 1 و سوم 2 ( جمعه 15 دی 1391 )
» کارگاه برق مدرسه منگور کردستانی-دوم 1 و دوم 2 ( یکشنبه 3 دی 1391 )
» تصاویری جالب از دیوار چین ( چهارشنبه 12 مهر 1391 )
» درس ادب به مسافر نژادپرست ( پنجشنبه 9 شهریور 1391 )
» عکسهای کارگاه و کارعملی کلاسهای اول مدرسه شهیدباکری-رمز:شماره تلفن مدرسه ( دوشنبه 16 مرداد 1391 )
» تولید برق از زندانیان ( چهارشنبه 14 تیر 1391 )
» درمان بیمار آلمانی مبتلا به ایدز برای اولین بار در جهان ( پنجشنبه 25 خرداد 1391 )
» معدن داری در فضا ( سه شنبه 12 اردیبهشت 1391 )
» عجایب بدن انسان و آمارهایی جالب از اعمال روزانه انسان ( شنبه 9 اردیبهشت 1391 )
» نوروز 91 مبارک باد ( سه شنبه 1 فروردین 1391 )
» داستان کوتاه باسواد-بی سواد ( دوشنبه 15 اسفند 1390 )
» عاقبت مصرف مواد مخدر + تصویر جالب ( شنبه 15 بهمن 1390 )
» برنج فروشی که امپراطوری سامسونگ را به وجود آورد! ( شنبه 3 دی 1390 )
» تست تمرکز جالب - آیا شما نابغه اید؟ ( سه شنبه 1 آذر 1390 )
» تغییرات دوره راهنمایی و اضافه شدن بازدید به حرفه و فن ( یکشنبه 1 آبان 1390 )
» یک رویداد علمی و باز هم تایید اسلام و قرآن + تصاویر بسیار جالب ( پنجشنبه 21 مهر 1390 )
» چینی ها چه جوری درست می کنند؟ + تصاویر ( شنبه 12 شهریور 1390 )
» دو داستان جالب: قرآن و ناپلئون - دکتر مصدق در دادگاه لاهه ( سه شنبه 25 مرداد 1390 )
» امن ترین محل نشستن در وسایل نقلیه کجاست؟ ( جمعه 3 تیر 1390 )
» اخطار ( شنبه 28 خرداد 1390 )
» اعداد شگفت انگیز ( سه شنبه 17 خرداد 1390 )
» زلزله ای به بزرگی 4.2 درجه درمقیاس ریشتر اشنویه ،نقده و پیرانشهر را لرزاند + تکمیلی ( جمعه 6 خرداد 1390 )
» سوء تفاهم (داستان کوتاه و جالب) ( دوشنبه 15 فروردین 1390 )
» چیزهایی که زلزله نتوانست از مردم ژاپن بگیرد. ( جمعه 27 اسفند 1389 )
» آلبوم تصاویر کارگاه حرفه و فن مدرسه شهیدباکری 89-88 ( جمعه 22 بهمن 1389 )
» شرح اردوی جنوب درس آمادگی دفاعی ( سه شنبه 5 بهمن 1389 )
» ابتکار جالب برای ایجاد کارگاه سیار در مدرسه شهید باکری ( سه شنبه 5 بهمن 1389 )


بازگشت به صفحه اصلی سایت


تماس با ما
کانال تلگرام ذره بین
کانال تلگرام ذره بین

آلبوم تصاویر مدرسه

درباره نویسنده

بــا تغییرات جدیــد نظـــــام آموزشی درس کاروفناوری بـه عنوان یکــــی از مفیــدترین دروس، دانش آموزان مبتـــکر و خــلاقی را بــــار می اوردکه بـه جـای مدرک گرایـی و رفتن در پـی مطـالب حفــظی کـم ارزش و امیــدداشتن به استـــخدام،خود خـــلّاق و کــارآفرین شوند.
دردرس کـاروفناوری دانـش آموزان عـلاوه بر به دست آوردن اعتـــماد به نفس به دلیــل انجام کارهای عملی باانواع مهارتهای فنی آشنـا میشوند که هم در زندگی شخصــی به کارشان می آیدو هم می تواند جرقه ی علاقه به رشته ها و مشاغل فنی را درآنها به وجود آورد.
موضوعات متنوع کاروفناوری به دانش آموزان فکرکردن و خـــلاقیت یاد می دهدو آنها را از سربار بودن رها میکند.کاروفناوری تنها امیــد جــامعه برای کم شدن فاصله علــم و عمــل بوده و میتواند نویدبخش پیشرفت و تکنولوژی باشد.
در این وبلاگ آمیخته ای از مطالب روز درمورد علـم و تکنـولوژی مرتبط با کــاروفناوری و هـر مطلب مفیددیگری برای دانش آموزان علاقمند قرار می گیرد.
آدرس اصلی: www.nowinfan.ir
آدرس کوتاه: www.nowin.tk
مدیر سایت: سیروان مولودپور

جستجو در مطالب

لینکستان

آرشیو

تقویم

PageRank Checking Icon