تبلیغات
زندگی در دنیای کاروفناوری - سلولهای بنیادی و بانک خون بند ناف
زندگی در دنیای کاروفناوری
www.nowinfan.ir *** آینده از آن علم،تکنـولوژی و خلاقیت همراه با ایمان وصداقت است
به سایت زندگی با حرفه وفن خوش آمدید****صفحات را تا آخر مشاهده نمائید**** می توانید نظر خود را در بخش نظرات  بنویسید ****در صورت تمایل درانجمن گفتگوی سایت عضو شوید **** تا باز شدن کامل صفحات کمی صبر کنید
کانال تلگرام ذره بین

لینکدونی

آرشیو موضوعی

صفحات جانبی

← آمار

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • کاربران جاری: نفر
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اغلب مردم با چنان عجله و شتابی به سوی داشتن یک "زندگی خوب"حرکت می کنند که از کنار آن رد می شوند *** مغرور بودن به دانش خود ، بدترین نوع جهالت است *** فکرنو بسیار ظریف و حساس است با یک ریشخند کوچک می میرد و کنایه ای آن را به سختی مجروح می کند *** تنها بنائی که هر چه بیشتر بلرزد، محکمتر می شود، دل آدمی است *** لحظه ها را گذراندیم تا به خوشبختی برسیم غافل از اینکه همان لحظات خوشبختی بودند
آدرس زندگی با حرفه و فن :
www.nowinfan.ir 
و آدرس دیگر سایت:
www.nowin.tk

سلولهای بنیادی و بانک خون بند ناف

سلول بنیادییکی دو سالی است که در مورد سلولهای بنیادی از اخبار و جاهای دیگر مطالب  زیادی می شنویم، مثلا حتما به گوشتان خورده که  ایران در زمینه سلولهای بنیادی در سطح دنیا حرفهایی برای گفتن دارد و اغلب با کشورهای پیشرفته مقایسه می شود. حتی شنیده ایم که می توان با استفاده از این سلولها بسیاری از بیماری های لاعلاج را مداوا کرد. مطمئنا سؤالات زیادی در مورد سلولهای بنیادی،بانک خون بند ناف ،بیماریهای قابل معالجه با آنها و ... داریم ،در این مطلب به صورت خلاصه و به زبانی ساده این سلولها و مباحث مربوط به آنها بررسی می شود.

لطفاً به ادامه مطلب دقت فرمایید :
سلول بنیادی چیست؟

سلولهای موجود در بدن ما از لحاظ ویژگی و کارکرد به چند نوع تقسیم می شوند مثل سلول عصبی،سلول خونی،سلول بینایی،سلول پوستی و ...،که هر کدام وظایف مخصوص به خود را دارند و هیچ کدام قادر به انجام وظیفه ی دیگری نیست. برخلاف یک سلول معمولی که قادر است با تکثیر شدن ،چندین سلول از نوع خود را بو جود آورد سلول بنیادی همه منظوره و بسیار توانمند است و وقتی تقسیم شود، می‌تواند به هر یک از انواع سلولها در بدن تبدیل شود و وظایف بافتی آنها را انجام دهد. مثلا بیماری را در نظر بگیرید که دچار پارگی نخاع شده است،در این حالت می توان با پیوند  سلولهای بنیادی به محل پارگی اقدام به مداوای بیمار کرد. هم اکنون از پیوند سلولهای بنیادی برای مداوای بیماریهای سرطان خون،اختلالات خونی مثل تالاسمی ،اختلالات ایمنی بدن،قطع نخاع و ... به صورت رایج و برای مداوای بیماریهای قلبی و دیابت به صورت محدود استفاده می شود.

 

منبع تامین سلولهای بنیادی:

سلولهای بنیادی در دسترس فعلا دو نوع اند :یکی سلولهای بنیادی مغز استخوان و دیگری سلولهای بنیادی موجود در خون بند ناف. البته سلولهای جنینی هم منبع بسیار مناسبی برای سلولهای بنیادی هستند اما به دلیل مسائل اخلاقی از آنها استفاده نمی شود.

استفاده از سلولهای بنیادی مغز استخوان بیش از 50 سال سابقه دارد.منتها این سلولها ویژگی ها و محدودیتهای خاص خود را دارند و اینطور نیست که توانایی تبدیل شدن به همه سلول ها را داشته باشند. از طرف دیگر به دست آوردن این سلولها بسیار سخت است یعنی یا باید از جناق فرد یا از استخوان لگن گرفته شوند که در اغلب موارد این کار نیاز به بیهوشی دارد . تازه بعد از گرفتن نمونه باید مشخص شود که آیا این سلولها با بدن فرد گیرنده تطابق دارد یا خیر.

جفت و بند ناف اندام ارتباطی بین مادر و جنین در دوران بارداری است یعنی مواد غذایی را از مادر به جنین منتقل می کند.معمولا بلافاصله پس از زایمان این اندام را جدا کرده و دور می اندازند.ولی امروزه ثابت شده است که همین بند ناف نزدیک به 100سی سی خون دارد که مملو از سلولهای بنیادی است.این سلولهای بنیادی نسبت به سلولهای مغز استخوان برتری هایی دارند .اولا اینکه این سلولها در مرحله اولیه تکامل هستند و سیستم ایمنی بدن هنوز این سلولها را نشناخته است در نتیجه شانس پس زد نشان توسط بدن بسیار کمتر است.علاوه بر این سلولهای بنیادی خون بند ناف تعدادشان خیلی بیشتر از سلولهای مغز استخوان است. تنها مزیت سلولهای بنیادی مغز استخوان این است که قابل تجدید هستند یعنی هر چند بار که لازم شد می توان آنها را دوباره از دهنده گرفت در حالیکه سلولهای بند ناف حجم شان کمتر و ثابت است و اغلب فقط یکبار امکان استفاده دارند.

بانک خون بند ناف چیست؟

از مطالب فوق فهمیدیم که خون بند ناف دارای چه اهمیتی است.اما تاریخچه بانک خون بند ناف ؛در سال 1988 به دنبال درمان یک نوع کم خونی مادرزاد به کمک سلولهای بنیادی خون بند ناف در فرانسه، محققان به فکر ایجاد محلی برای نگهداری خون بند ناف در شرایط ویژه افتادند.در نتیجه در سال 1992 اولین بانک خون بند ناف تاسیس گردید.امروزه بانکهای خون بند ناف در دنیا به دو شکل عمومی و خصوصی وجود دارند.

بانکهای عمومی توسط دولت تاسیس می شوند و بانک در حقیقت نمونه های اهدا شده توسط افراد را  نگهداری می کند و بانک خود این سلولها را به افراد نیازمند می دهد،مثل سازمان انتقال خون.

اما در بانکهای خصوصی هر خانواده ای در آستانه تولد فرزند با تامین هزینه لازم امکان نگهداری خون بند ناف فرزندش را فراهم می کند.بدیهی است آن خانواده نسبت به اهدا این خون به هر کسی از بستگان درجه یک کودک یا سایر افراد اختیار تام دارد.

نحوه فعالیت بانک خون بند ناف:

در این بانکها یک سیستم کنترل کیفی وجود دارد.قبل از اینکه خونگیری انجام شود،باید حتما از سلامت مادر اطمینان حاصل کنند به این صورت که در ماههای آخر بارداری مادر برای انجام یک سری آزمایش شامل آزمایشات ویروسی،ایدز و هپاتیت به بانک مراجعه می کند.حتی بعدا نمونه خون هم دوباره تست می گردد.این بانکها پس از تایید نمونه ،آن را در در دمای منهای 196 درجه فریز می کنند.این نمونه ها به مدت 30سال قابل نگهداری هستند.

وضعیت بانک خون بند ناف درایران:

در سالهای گذشته ایجاد بانک عمومی خون بند ناف در ایران تصویب گردید و حتی مدتی هم فعالیت کرد اما در نهایت به علت هزینه های بالای آن فعالیتش متوقف گردید.(نگهداری 5000نمونه خون بند ناف حدود 2میلیارد تومان هزینه دارد.) در حال حاضر تنها بانک خون بند ناف موجود، یک بانک خون بند ناف خصوصی وابسته به پژوهشکده رویان است.

در این بانک پس از انجام آزمایشات لازم از مادر با خانواده ها قرارداد بسته شده و یک کیت خونگیری شامل یک کیسه و2 تا یخ خشک(برای تامین سرما تا رسیدن نمونه به بانک) و ملزومات لازم برای خونگیری در داخل یک فلاسک به خانواده تحویل می گردد.هنگام زایمان این کیت باید همراه مادر باشد و بلافاصله باید برای اعزام خون گیر،با بانک تماس بگیرند.خونگیری که از طرف بانک اعزام می گردد خون داخل بند ناف را در کیسه ریخته و به آن ماده ضد انعقاد اضافه کرده و در داخل فلاسک می گذارد تا بلافاصله به بانک انتقال پیدا کند. البته در حال حاضر امکان اعزام خونگیر از طرف بانک فقط در تهران امکانپذیر است.در شهرستانها کیت از راه زمینی یا هوایی برای خانواده ارسال شده و پس از خونگیری در کمتر از 24 ساعت باید نمونه  به بانک برسد.پس از تست نمونه بانک آن را  اندازه گیری می نماید و اگر حجم نمونه از 50تا60 سی سی کمتر باشد نمونه از پروسه فریز خارج می گردد و بانک تنها هزینه آزمایشات اولیه را کسر کرده و مابقی مبلغ قرارداد را به خانواده  مسترد می کند.

هزینه فعلی نگهداری نمونه در بانک خون بند ناف برای سال اول 550هزار تومان و برای سالهای بعد  100هزار تومان است.که در ازای  آن بانک متعهد می شود نمونه خون بند ناف را 20 سال نگهداری نماید و هر زمان که خانواده به آن نیاز داشته باشد ،نمونه را در اختیارشان قرار دهد.               

متاسفانه در ایران فعلا فقط یک مرکز پیوند سلولهای بنیادی وجود دارد که کفاف تعداد بیماران را نمی کند.در پژوهشکده رویان تحقیقاتی برای درمان بیماری هایی مثل سکته قلبی و مغزی،پارکینسون،ام اس،اختلالات کبدی و دیابت به کمک سلولهای بنیادی در جریان است.مطلب اختصاصی از www.nowin.mihanblog.com


» آشنایی با پیشرفته ترین و پیچیده ترین فناوری ساخته دست بشر ( یکشنبه 5 مهر 1394 )
» حقایق عجیبی درباره کلاغ ها ( جمعه 25 اسفند 1391 )
» اتفاقات بدن در یک 24 ساعت - بسیار جالب ( جمعه 20 بهمن 1391 )
» کارگاه برق مدرسه منگور کردستانی-سوم 1 و سوم 2 ( جمعه 15 دی 1391 )
» کارگاه برق مدرسه منگور کردستانی-دوم 1 و دوم 2 ( یکشنبه 3 دی 1391 )
» تصاویری جالب از دیوار چین ( چهارشنبه 12 مهر 1391 )
» درس ادب به مسافر نژادپرست ( پنجشنبه 9 شهریور 1391 )
» عکسهای کارگاه و کارعملی کلاسهای اول مدرسه شهیدباکری-رمز:شماره تلفن مدرسه ( دوشنبه 16 مرداد 1391 )
» تولید برق از زندانیان ( چهارشنبه 14 تیر 1391 )
» درمان بیمار آلمانی مبتلا به ایدز برای اولین بار در جهان ( پنجشنبه 25 خرداد 1391 )
» معدن داری در فضا ( سه شنبه 12 اردیبهشت 1391 )
» عجایب بدن انسان و آمارهایی جالب از اعمال روزانه انسان ( شنبه 9 اردیبهشت 1391 )
» نوروز 91 مبارک باد ( سه شنبه 1 فروردین 1391 )
» داستان کوتاه باسواد-بی سواد ( دوشنبه 15 اسفند 1390 )
» عاقبت مصرف مواد مخدر + تصویر جالب ( شنبه 15 بهمن 1390 )
» برنج فروشی که امپراطوری سامسونگ را به وجود آورد! ( شنبه 3 دی 1390 )
» تست تمرکز جالب - آیا شما نابغه اید؟ ( سه شنبه 1 آذر 1390 )
» تغییرات دوره راهنمایی و اضافه شدن بازدید به حرفه و فن ( یکشنبه 1 آبان 1390 )
» یک رویداد علمی و باز هم تایید اسلام و قرآن + تصاویر بسیار جالب ( پنجشنبه 21 مهر 1390 )
» چینی ها چه جوری درست می کنند؟ + تصاویر ( شنبه 12 شهریور 1390 )
» دو داستان جالب: قرآن و ناپلئون - دکتر مصدق در دادگاه لاهه ( سه شنبه 25 مرداد 1390 )
» امن ترین محل نشستن در وسایل نقلیه کجاست؟ ( جمعه 3 تیر 1390 )
» اخطار ( شنبه 28 خرداد 1390 )
» اعداد شگفت انگیز ( سه شنبه 17 خرداد 1390 )
» زلزله ای به بزرگی 4.2 درجه درمقیاس ریشتر اشنویه ،نقده و پیرانشهر را لرزاند + تکمیلی ( جمعه 6 خرداد 1390 )
» سوء تفاهم (داستان کوتاه و جالب) ( دوشنبه 15 فروردین 1390 )
» چیزهایی که زلزله نتوانست از مردم ژاپن بگیرد. ( جمعه 27 اسفند 1389 )
» آلبوم تصاویر کارگاه حرفه و فن مدرسه شهیدباکری 89-88 ( جمعه 22 بهمن 1389 )
» شرح اردوی جنوب درس آمادگی دفاعی ( سه شنبه 5 بهمن 1389 )
» ابتکار جالب برای ایجاد کارگاه سیار در مدرسه شهید باکری ( سه شنبه 5 بهمن 1389 )


بازگشت به صفحه اصلی سایت


تماس با ما
کانال تلگرام ذره بین
کانال تلگرام ذره بین

آلبوم تصاویر مدرسه

درباره نویسنده

بــا تغییرات جدیــد نظـــــام آموزشی درس کاروفناوری بـه عنوان یکــــی از مفیــدترین دروس، دانش آموزان مبتـــکر و خــلاقی را بــــار می اوردکه بـه جـای مدرک گرایـی و رفتن در پـی مطـالب حفــظی کـم ارزش و امیــدداشتن به استـــخدام،خود خـــلّاق و کــارآفرین شوند.
دردرس کـاروفناوری دانـش آموزان عـلاوه بر به دست آوردن اعتـــماد به نفس به دلیــل انجام کارهای عملی باانواع مهارتهای فنی آشنـا میشوند که هم در زندگی شخصــی به کارشان می آیدو هم می تواند جرقه ی علاقه به رشته ها و مشاغل فنی را درآنها به وجود آورد.
موضوعات متنوع کاروفناوری به دانش آموزان فکرکردن و خـــلاقیت یاد می دهدو آنها را از سربار بودن رها میکند.کاروفناوری تنها امیــد جــامعه برای کم شدن فاصله علــم و عمــل بوده و میتواند نویدبخش پیشرفت و تکنولوژی باشد.
در این وبلاگ آمیخته ای از مطالب روز درمورد علـم و تکنـولوژی مرتبط با کــاروفناوری و هـر مطلب مفیددیگری برای دانش آموزان علاقمند قرار می گیرد.
آدرس اصلی: www.nowinfan.ir
آدرس کوتاه: www.nowin.tk
مدیر سایت: سیروان مولودپور

جستجو در مطالب

لینکستان

آرشیو

تقویم

PageRank Checking Icon